Poznań wychodzi z GOAP

Szanowni Państwo ,

W związku z tym ,że Miasto Poznań wystąpiło ze struktur ZM GOAP, kompetencje w zakresie gospodarki odpadami od 1 stycznia 2022 roku powrócą do Miasta.

Jednym z pierwszych i ważniejszych wyzwań przed jakimi stoi Miasto, jest przyjęcie od właścicieli nieruchomości deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dlatego już od 1 października 2021 roku uruchomiona została możliwość ich składania:

 • online przez portal  www. przyjazne-deklaracje.pl/poznan/oplata-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi – gdzie przy pomocy intuicyjnego kreatora można wysłać deklarację przez profil zaufany.
 • elektronicznie przez platformę ePUAP2
 • drogą pocztową na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań
 • osobiście w Punktach Obsługi Klienta, wyłącznie po uprzedniej rezerwacji telefonicznie przez miejską infolinię Poznań Kontakt pod nr 61 646 33 44.
Zarząd Osiedla Junikowo

Projekt nowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu Dziewińskiej.

Szanowni Państwo,

Otrzymaliśmy taki oto projekt stałej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dziewińska /Srebrna/Kamiennogórska ,który został już zatwierdzony . Szkoda tylko że nas nie poproszono o zdanie w tej kwestii podczas jego opracowania. Otrzymaliśmy go i dowiedzieliśmy się o tym przypadkowo prosząc w UMP w Biurze Koordynacji Projektów o informacje co się dzieje z naszymi prośbami o wybudowanie progów zwalniających na ul.Kamiennogórskiej i na ul.Perzyckiej. Progi zostały wpisane w plan budżetowy 2021 i są przewidziane do wybudowania jeszcze w tym roku. Skoro już wiemy o tym projekcie zwróciliśmy się do Biura Koordynacji z pytaniem czy mamy się na ten temat wypowiedzieć w formie opinii czy zostaliśmy tylko poinformowani …..? A co Państwo sądzicie o tym projekcie ? Czy w Waszej ocenie będzie bezpieczniej ? O ewentualnie uwagi prosimy na adres junikowo@wp.pl lub na Facebooku. Z informacji otrzymanej z Biura Koordynacji wynika również , że projekt zostanie wdrożony do końca 2022 roku.

Zarząd Osiedla Junikowo

Poznański Budżet Obtwatelski 2022

Szanowni Państwo,

Już po raz dziesiąty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO) mieszkańcy Poznania wspólnie mogą decydować o tym, na co zostanie przeznaczona część budżetu miejskiego. Tegoroczna pula do wydania to 22 mln zł. Etap składania projektów odbył się w maju. Teraz nadszedł czas na wybór przez mieszkańców najlepszych pomysłów!

Głosowanie w PBO22 potrwa od 1 do 22 października (do godz. 12:00 w południe). Podczas głosowania możesz oddać maksymalnie dwa głosy na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu) oraz maksymalnie dwa głosy na projekty rejonowe. Głosować może każdy mieszkaniec Poznania. Pamiętaj, że głosowanie jest jednokrotne.

Ważne! W tegorocznej edycji podczas głosowania należy zweryfikować swój głos za pomocą kodu SMS.

Dla nas Junikowian najbliższe są projekty rejonowe .Po wybraniu nr 11 – Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Junikowo, Kwiatowe, Ławica pojawiają się projekty z naszego rejonu.

Pamiętajmy o ilości oddawanych głosów. Maksymalne dwa głosy na projekty ogólnomiejskie oraz

dwa głosy na projekty rejonowe

www.pbo22.um.poznan.pl

Głosowanie tylko do 22 października

Rada Osiedla Junikowo

Niemoc i „moc” urzędnicza.

Jesienią 2020 roku zgłosiliśmy do Zarządu Dróg Miejskich jako administratora terenu szkodę polegającą na zniszczeniu przez prywatnego inwestora chodnika na ul. Bełchatowskiej. Stan pokazany na zdjęciu. Rozumiemy, że osoba budująca dom musi dowieźć materiały budowlane, ale na bieżąco zobowiązana powinna być do usuwania powstałych szkód. Chodnik na ul. Bełchatowskiej budowany był z pieniędzy mieszkańców Osiedla Junikowo. Mają oni zatem prawo do roszczenia wobec inwestora. Zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Miejskich, aby ten wyegzekwował naprawę. Ponadto powiadomiona została Straż Miejska. Niestety jedni i drudzy twierdzą, że nie posiadają instrumentów zmuszających inwestora do naprawy. Zniszczone zostało mienie miejskie. Miasto więc powinno dążyć do naprawy swojej własności. Chodnik na odcinku co najmniej kilku metrów nie nadaje się do użytkowania, szczególnie przez osoby starsze czy na wózkach inwalidzkich. Miasto rozkłada bezradnie ręce. Zatem do kogo się zwrócić? Dziwi fakt, a wręcz oburza, że zniszczenie mienia, czyli przestępstwo, zła wola inwestora mają pozostać bezkarne. Nie zgadzamy się z tym i nie posiadamy równocześnie żadnych argumentów na zadawane nam przez mieszkańców w tej sprawie pytania.

Chodnik na ulicy Bełchatowskiej

Jednocześnie te same władze znajdują czas na utrudnianie mieszkańcom życia. Bez konsultacji, bez opinii, nie wiadomo na czyj wniosek, wkopuje się w Poznaniu słupki ograniczające już nie tylko ruch samochodowy ale może też swobody obywatelskie. Typowym przykładem paranoi urzędniczej i rozrzutności finansowej jest wkopanie w ostatnim tygodniu słupków uniemożliwiających wjazd samochodem na bardzo szeroki chodnik ulicy Grunwaldzkiej przy skrzyżowaniu z ulicą Malwową. Miejsce, które dzisiaj jest zagrodzone słupkami, służyło wyłącznie zatrzymaniu się na kilka minut przed kilkoma znajdującymi się tam punktami handlowymi. Parkujące krótko samochody w niczym nie kolidowały w ruchu pieszych i zawsze szybko opuszczały te miejsca. Zawsze pozostawiano przepisową przestrzeń dla przechodzących tamtędy osób. Osoba lub „ciało” , które postanowiło wkopać te słupki w ocenie mieszkańców kierowało się wyjątkową złośliwością i upodobaniem do uprzykrzaniu ludziom życia. Z drugiej strony od co najmniej roku prosimy o zmianę oznaczenia dla parkujących samochodów na ulicy Kamiennogórskiej i nie możemy się tego doprosić bo ponoć po kolei Wydziały muszą to zatwierdzić. Kto zatem zatwierdza wkopane słupków. Bez konsultacji bez opiniowania…. Całkowicie nie rozumiemy tych działań z wkopaniem słupków a w przypadku ul.Kamiennogórskiej braku działań. Od 1989 roku żyjemy w Polsce demokratycznej. To, co wyprawiają niektórzy urzędnicy wydziałów miejskich, jak nic przywodzi na myśl czasy komuny, kiedy to władza wiedziała co dla człowieka jest najlepsze. Niektórzy starsi obywatele miasta twierdzą, że nie jednemu urzędnikowi trzeba byłoby odkręcić postsowiecki łeb i w jego miejsce wkręcić nowy. Niektóra „moc” urzędnicza panująca w Poznaniu zmierza w niedobrą stronę.

Wkopane słupki na ulicy Grunwaldzkiej

Radni Osiedla Junikowo

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań- Grunwald informuje

Przewoźniku, nie zwlekaj z rejestracją w e-TOLL

INFORMACJA PRASOWA 27.08.2021 r.

 • Do 30 września obowiązuje okres przejściowy, w którym funkcjonują dwa systemy: dotychczasowy viaTOLL oraz nowy e-TOLL.
 • Przewoźnicy mogą skorzystać z ulgi na zakup urządzeń OBU/ZSL.
 • Zachęcamy do zmiany viaTOLL na e-TOLL i nie zostawiania tego na ostatni moment.

Już od 2 miesięcy w systemie e-TOLL możliwe jest wnoszenie opłat za przejazd pojazdem ciężkim po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd pojazdów ciężkich i lekkich po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-
Sośnica (A4).

Dotychczasowy system poboru opłat dla samochodów ciężkich, viaTOLL, zostanie wygaszony 30 września 2021 r.

„Zachęcamy, aby do tego czasu wyrejestrować się w systemie viaTOLL i zwrócić urządzenie OBU. Po 30 września zwrot salda i kaucji będzie realizowany tylko na elektroniczny wniosek.” – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Ulga dla przewoźników już obowiązuje

Przepisy wprowadzające ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL obowiązują od 29 czerwca 2021 r. Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.

Rejestracja w e-TOLL

Rejestrować się w e-TOLL można już od 25 maja br. na stronie etoll.gov.pl. Należy wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych.

Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są obecnie dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu.

Do dyspozycji użytkowników e-TOLL jest sukcesywnie rozbudowywana sieć Miejsc Obsługi Klienta oraz całodobowa infolinia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje

Program repatriacji kapitału do Polski

INFORMACJA PRASOWA 9.08.2021 r.

 • Program Repatriacji Kapitału to czwarty i ostatni z filarów
  Podatkowego Restartu Gospodarki.
 • Dedykowany jest prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają obecnie poza granicami kraju.
 • Celem programu jest zaproszenie ich do powrotu do Polski z ich doświadczeniem, z wiedzą czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów.

„Ministerstwo Finansów przedstawiło program zachęcający naszych rodaków do powrotu do kraju. Proponowane zmiany mają stworzyć przyjazny klimat do budowania biznesu i rozwijania swojej kariery zawodowej w Polsce” – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Program Repatriacji Kapitału jest dedykowany trzem grupom osób:

 1. pracownikom, którzy zdobyli doświadczenie za granicą,
 2. właścicielom firm, którzy założyli je i prowadzili w innych krajach,
 3. polskim sportowcom, celebrytom i artystom którzy dziś nie mieszkają na co dzień w Polsce.

Jego założenia oparte są na 5 filarach:

 1. Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, czyli podatkowa zachęta do powrotu ze zdobytym za granicą doświadczeniem i kapitałem.
 2. Ryczałt dla nowych inwestorów, czyli zachęta dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces za granicą do przeniesienia centrum zarządzania swoim biznesem do Polski.
 3. Korzystne podatkowo warunki działalności sponsoringowej, które będą ułatwiały społecznie odpowiedzialną działalność firm oraz gwiazd biznesu, kultury czy sportu.
 4. Program powrotu kapitału, czyli propozycja dla tych, którzy w przeszłości podjęli ryzykowne decyzje podatkowe i chcą prowadzić biznes w Polsce z „czystą kartą”.
 5. Instytucja Fundacji rodzinnej, która zabezpieczy sukcesję rodzinnych biznesów i zatrzyma zgromadzony przez nie kapitał w Polsce.

Więcej szczegółów na temat poszczególnych rozwiązań można znaleźć na stronie Ministerstwa finansów w artykule „Program repatriacji kapitału do Polski”.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje

Nagrody w Loterii Szczepionkowej bez PIT

INFORMACJA PRASOWA 6.08.2021r.

 • Resort finansów wspiera działania mające zwiększyć zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciw COVID-19.
 • Wyrazem tego jest rozporządzenie, na mocy którego nagrody otrzymane w Loterii o wartości przekraczającej 2 280 zł, nie będą opodatkowane PIT.

Rozporządzenie zostało wydane na wniosek Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. – organizatora „Loterii Narodowego Programu Szczepień”, na mocy którego nagrody otrzymane w Loterii, o wartości przekraczającej 2 280 zł, nie będą
opodatkowane PIT. Rozporządzenie uzupełni rozwiązanie ustawowe zwalniające od podatku jednorazowe wygrane w loteriach promocyjnych o wartości niższej niż 2 280 zł. Dzięki temu wszystkie nagrody otrzymane w „Loterii Narodowego Programu Szczepień” będą zwolnione od podatku dochodowego, czyli zarówno wygrane natychmiastowe (200 zł, 500 zł), jak i nagrody w postaci hulajnóg, samochodów czy gotówki (50 tys. zł, 100 tys. zł, a nawet 1 mln zł). Rozporządzenie zostało podpisane przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej 12 lipca i weszło w życie 14 lipca 2021 r.

Narodowy Spis Powszechny

Szanowni Państwo,

Dom Kultury Stokrotka na ul.Cyniowej 11w Poznaniu zaprasza wszystkich chętnych, którzy się jeszcze nie spisali a mają z niektórymi pytaniami problem w dniu 19 września 2021 od godz. 9.00 do 17.00 . W tych godzinach urzędować będą rachmistrzowie, którzy udzielą pomocy przy wypełnianiu ankiety

Zarząd Osiedla Junikowo

Budowa Ulicy Rzepińskiej na odcinku od Cmentarnej do Małoszyńskiej

Szanowni Państwo ,

Na stronie Poznańskich Inwestycji Miejskich pojawiła się informacja o „Rozbudowie ul. Rzepińskiej na odcinku Małoszyńska – Cmentarna”. Mieszkańcy Osiedla Junikowo ze zdziwieniem zobaczyli wizualizację przedstawiającą ulicę Rzepińską jako jednokierunkową oraz z kontrpasem dla rowerów. W ciągu kilku dni otrzymaliśmy kilkanaście telefonów od mieszkańców z prośbą o wyjaśnienie. W dniu 30 sierpnia 2021 skontaktowaliśmy się z osobą prowadzącej sprawę w PIM w kwestii wyjaśnienia  ewidentnego, w naszym czyli mieszkańców Junikowa , nieporozumienia. Niestety w trakcie rozmowy okazało się, że to wcale nie jest pomyłka a zmian w projekcie  dokonał Miejski Inżynier Ruchu bez jakiegokolwiek porozumienia z Radą Osiedla i mieszkańcami, którzy dwukrotnie i bardzo licznie uczestniczyli w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących projektu ul.Rzepińskiej

                Radni Osiedla  i mieszkańcy już od kilkunastu lat wnioskowali w ZDM o możliwość przebudowy (rozbudowy) ulicy Rzepińskiej. Po kilkunastu latach dzięki dodatkowemu zaangażowaniu radnych miejskich  a w szczególności radnego Wojciecha Kręglewskiego udało się zabezpieczyć pieniądze na tą inwestycję i w roku 2018 przystąpiono do opracowania projektu. Odbyły się dwa spotkania konsultacyjne z mieszkańcami Osiedla . Pierwsze mieszkańcy i Rada Osiedla aby wypracować wspólne stanowisko a później mieszkańcy ,Rada Osielda Junikowo , przedstawiciele ZDM , Aquanetu , PIM oraz Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania . Podczas tych spotkań przedstawiano projekt ulicy jako dwukierunkową. Były rozbieżności co do wykończenia a później szerokości. Pierwotnie miało być 6 m a później 5 m. Wspólnie wypracowano parametry tej ulicy. Nigdy nie było mowy o jednym kierunku ruchu i o kontrpasie dla rowerów zresztą niedaleko (100m) od Rzepińskiej jest droga rowerowa wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej .

                Mieszkańcy Junikowa oraz Radni Osiedlowi są oburzeni takim traktowaniem ich zdania i zaangażowania w istotne problemy i rozwiązania komunikacyjne Osiedla. Ponadto uczestnictwo w spotkaniu konsultacyjnym na którym było około 60 mieszkańców osiedla oraz pracownicy wydziałów i jednostek miejskich oraz Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania do czegoś wspólnie zobowiązuje. Jednostronna zmiana wspólnie wypracowanych  parametrów i układu tej ulicy jest nie do przyjęcia.  W dniu dzisiejszym wystosowaliśmy pismo do PIM informujące o tym ,że zarówno mieszkańcy osiedla oraz Radni Osiedlowi   nie wyrażają zgody na układ jednokierunkowy ponieważ jest tam potrzebny układ dwukierunkowy, który w niczym nie będzie przeszkadzał rowerzystom chcącym skorzystać z tej ulicy. Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sytuacji.

Zarząd Osiedla Junikowo

Obrazek ze strony Poznańskich Inwestycji Miejskich

28 Polska edycja Akcji Sprzątanie Świata

Szanowni Państwo,

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania ma przyjemność zaprosić do udziału w 28. polskiej edycji akcji Sprzątanie Świata, która odbędzie się w dniach 17 – 19 września 2021 r. 

Przekazujemy Państwu kilka kluczowych informacji organizacyjnych:

 • zgłoszenia chęci wzięcia udziału w akcji należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 6 sierpnia br. poprzez przesłanie na adres michal_mikolajczak@um.poznan.pl (w temacie – Sprzątanie Świata 2021) wypełnionego formularza, który przekazujemy w załączeniu; (data ta jest uwarunkowana koniecznością przeprowadzenia postępowania na odbiór i zagospodarowanie odpadów na podstawie Państwa zgłoszeń); po wskazanym terminie nie będzie możliwości dopisania się na listę uczestników,
 • przy wyborze miejsca deponowania odpadów należy wziąć pod uwagę, aby lokalizacja ta była łatwo dostępna dla pojazdu odbierającego odpady i znajdowała się w ciągu utwardzonej drogi, w widocznym miejscu, nieutrudniającym jednak poruszania się użytkownikom drogi (w obsługę odbioru odpadów zaangażowane są duże pojazdy ciężarowe, które na lokalne, nieutwardzone drogi mogę nie wjechać),       
 • organizator zapewnia Państwu worki do zbierania odpadów o pojemności 120 i 50 litrów – worki są specjalnie oznakowane i dedykowane wyłącznie na miejskie akcje ekologiczne (nie ma możliwości podstawienia w miejsce sprzątania kontenerów na odpady),
 • każdej grupie przekazujemy zestaw jednorazowych rękawic (w liczbie uzależnionej od liczby zainteresowanych uczestników), jednakże – prosimy już na etapie zgłoszenia rozważyć, czy zamierzają Państwa korzystać z tych rękawic, czy zaopatrzą się w grubsze robocze rękawice we własnym zakresie,
 • odbiór odpadów będzie odbywał się w terminie maksymalnie do 3 dni po ostatnim dniu trwania akcji,
 • organizator dopuszcza możliwość wydłużenia terminu realizacji odbioru opadów
  w przypadku zebrania przez uczestników akcji większej ilości odpadów niż organizator założył,
 • z uwagi na sytuację epidemiologiczną podczas sprzątania w grupach należy przestrzegać obowiązujących na dzień akcji wytycznych oraz zachować właściwy dystans społeczny,
 • ideą akcji jest poprawa czystości i estetyki przestrzeni publicznych, zatem prosimy pamiętać, żeby nie traktować akcji jako możliwości sprzątania „własnego podwórka”.

Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom i oczekiwaniom oraz docierającym do nas sygnałom chęci organizowania oddolnych akcji sprzątania na terenie Poznania również poza corocznymi akcjami Wiosenne Porządki i Sprzątanie Świata, uprzejmie informujemy,                      że każdorazowo chęć przeprowadzenia takiej akcji należy zgłaszać telefonicznie do tut. Wydziału (pod numer 61 878 5558 lub 61 878 5559) z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Sposób prowadzenia działań, jego termin oraz sposób wsparcia z naszej strony analizować będziemy indywidualnie.

Monika Nowotna

Zastępca Dyrektora ds. komunalnych

Niezbędne formularze do zgłoszenia pod adresem : junikowo@wp.pl