na terenie sąsiedniego Osiedla Ławica toczy się sprawa zabudowy Fortu VIIa. W internecie można znaleść pełno materiałów na ten temat. Jeśli jest ktoś zainteresowany prosimy o zapoznanie się i ewentualne czynne włączenie do sprawy. Jak zwykle stronami są developer dla którego teren fortu to tylko teren komercyjny a z drugiej strony mieszkańcy i stowarzyszenia . Oczywiście developer twierdzi, że on ma racje . Tak samo zresztą jak obrońcy tego Fortu -mieszkańcy Osiedla Ławica i Stowarzyszenia Ekologiczne. Wg naszej opinii najbardziej sporna jest decyzja Miejskiego Konserwatora Zabytków , który powołany między innymi do ich ochrony zezwala na zabudowę. W wyniku tej niefortunnej decyzji konserwatora sprawa zabudowy zabytkowego Fortu nabrała niestety nieplanowany obrót sprawy. Ostatecznie ewentualną zgodę na zabudowę podejmie Rada Miasta Poznania . O wyniku głosowania czyli kto i jak głosował poinformujemy Państwa już po głosowaniu. Dzisiaj proponujemy zapoznać sią z opinią radnych Osiedla Ławica.
Fort VII A – masakra drzew i co w zamian ?
Co się dzieje w Forcie VII A ? W Forcie VII A nie dzieje się NIC … i to od 2002 roku , kiedy zabytkowy fort wraz z okalającą go 9,5 hektarową działką leśną kupił niewielki poznański deweloper.
Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje wokół projektowanego osiedla mieszkaniowego na stokach zabytkowego Fortu VII A . W tym temacie w gabinetach różnych urzędów trwają intensywne działania formalne i lobbingowe, aby jak najszybciej doprowadzić do wybudowania niechcianego przez mieszkańców osiedla.
Fot. Zdjęcie aktualne zielonej enklawy Fortu VII A ( google maps )
Temat Fortu VII A wrócił w roku 2018 po ogłoszeniu nowego prawa- w skrócie nazywanego Lex deweloper, które przyznaje pewne ułatwienia w zagospodarowaniu terenów powojskowych, pokolejowych poprzemysłowych i popocztowych, przeznaczanych na budownictwo mieszkaniowe.
Jakież więc było zdziwienie Radnych Osiedlowych kiedy rok później dowiedzieliśmy się z artykułów prasowych o zamiarze otwarcia terenu na cele parkowe, a po renowacji – fortu stworzenie obiektu rekreacji i kultury oraz powierzchni biurowych dla kilku podmiotów ekonomii społecznej. Okazało się wtedy , ze na renowację deweloper otrzymał już dotację unijną w kwocie 15 milionów złotych, pokrywającą 85% kosztów kwalifikowanych renowacji.
Co kryło się za tymi pięknymi deklaracjami o oddaniu fortu w ręce społeczne ? Otóż za nimi ukryto projekt budowy osiedla mieszkaniowego na zabytku, składającego się z 12- tu pięcio i sześciopiętrowych bloków z 346 mieszkaniami i 692 miejscami parkingowymi o łącznej powierzchni zabudowy – 18.305 m2.
Na tę informację Rada Osiedla zareagowała zdecydowanym protestem, podejmując dnia 28 września 2020 uchwałę w spr. „wniosku do Prezydenta J. Jaśkowiaka o ochronę terenów Natura 2000 wokół Fortu VII A przed wycinką i zabudową deweloperską”. Niestety – jak dotąd Prezydent Miasta Poznania nie zareagował na głos społecznego niezadowolenia !
Od tego momentu rozpoczęła się natomiast bezprecedensowa akcja promocyjno – lobbingowa dewelopera organizowana w urzędach, w którą wciągnięto Radnych Miejskich, urzędników i dyrektorów wydziałów, prasę, media społecznościowe, a nawet partie polityczne, organizując np. dla członków Platformy Obywatelskiej zamknięte prezentacje projektu budowy w Urzędzie Miasta i Urzędzie Marszałkowskim.
Obecnie – zbliżamy się do wydania w imieniu Prezydenta Miasta Poznania przez Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska decyzji środowiskowej, co usankcjonuje możliwość usunięcia prawie 3.000 starych drzew kosztem których na Forcie VII A powstanie osiedle mieszkaniowe.
Przed wydaniem tej decyzji WKiOŚ przeprowadził konsultację społeczną (28.09 – 27.10.2021) która uruchomiła falę kilkuset pisemnych protestów mieszkańców Osiedla Ławica oraz ekologów i społeczników protestujących przeciwko powstaniu osiedla pokazanego na poniższym zdjęciu.
Podsumowując – Rada Osiedla Ławica nadal uważa projekt budowy osiedla mieszkaniowego na Forcie VII A za niezmiernie szkodliwy, wskazując poniższe powody:
Planowane przedsięwzięcie budowy 12 dużych bloków mieszkalnych jest niezgodne z „miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru Marcelin”,
Budowa osiedla kompletnie zniszczy ok. 4,5 ha naturalnego 70 letniego lasu i związanego z nim ekosystemu. Wyciętych zostanie 1468 drzew o obwodach pni od 100 – 200 cm, a co najmniej 1.338 drzew zostanie przesadzonych – bez gwarancji ich przeżycia w nowych lokalizacjach,
Zniszczona zostanie część unikalnego zachodniego klina zieleni pochodzącego z założeń urbanistycznych prof. W. Czarneckiego i A. Wodziczko z lat 30-tych XX wieku, który obecnie przylega do Osiedla Marcelin, przewietrzając je, obniżając temperaturę otoczenia, produkując tlen i pochłaniając pyły i cząstki PM 2,5 i PM 10 z opalanych węglem okolicznych „kopciuchów”,
Niedopuszczalne zniszczenie – w dobie zmian klimatycznych i naszych zobowiązań na COP 26 ponad 4,5 hektarowego naturalnego ekosystemu, którego odtworzenie – już nie na Ławicy, będzie trwało minimum 50 lat
Zniszczenie zabytkowych stoków , które wraz z Fortem VII A wpisane zostały do Rejestru Zabytków pod nr. A-245
Bezpowrotne zniszczenie części lub całości „Obszaru Natura 2000 -Fortyfikacje w Poznaniu” wraz z unicestwieniem siedlisk chronionych nietoperzy, owadów, małych ssaków, płazów i gadów,
Zwiększenie intensywności zabudowy w bezpośredniej bliskości zdegradowanego biologicznie nadmiernie zabudowanego Osiedla Marcelin, przylegającego do Fortu Osiedla Poetów i rozpoczynającej się budowy wielomieszkaniowej dużych Osiedli: Osiedla Kolorowa, Osiedla Pastelowa i Osiedla Leśnych Skrzatów
Załamanie dramatycznej sytuacji oświatowej dzieci i młodzieży tego regionu miasta spowodowanej, już obecnie, brakiem miejsc w przedszkolach i szkołach podstawowych,
Zablokowanie płynności ruchu lokalnego, wydłużenie korków, zatrucie spalinami samochodowymi na ulicach Strzegomskiej, Wałbrzyskiej i Marcelińskiej,
Zabudowanie blokami obiecanych terenów na sport i rekreację na Forcie VII A
Brak jakichkolwiek gwarancji, że po renowacji ( o ile ona nastąpi ! ) Fort VII A stanie się obiektem kultury i rozrywki dla mieszkańców Ławicy i Grunwaldu, a nie luksusową powierzchnią biurową dla firm z sektora ekonomii społecznej.
Szanowni Mieszkańcy ! Nadszedł czas Waszej reakcji! Rada Osiedla i Stowarzyszenie Przyjaciół Osiedla Ławica pomogą. Piszcie maile na adres: rada@osiedlelawica.pl
Pamiętajcie !!!
Drzewa umierają w milczeniu ! Bez drzew wy też umrzecie w milczeniu – przez uduszenie !
Kupujesz prezenty lub sprzedajesz świąteczne upominki? Sprawdź jakie formalności podatkowe mogą się z tym wiązać.
Grudzień to czas przedświątecznych zakupów, które w czasach pandemii coraz chętniej robimy przez internet, często korzystając również z zagranicznych portali zakupowych. Na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać i zamiast wymarzonego markowego produktu nie trafić na podróbkę?
Jeśli kupujesz towar od sprzedawcy spoza Unii Europejskiej, musisz wiedzieć, że każda paczka po przekroczeniu polskiej granicy jest kontrolowana przez KAS pod kątem bezpieczeństwa zawartych w niej towarów (zgodność z normami UE) oraz ochrony własności intelektualnej. Jeśli okaże się, że produkt, który kupiłeś jest podróbką, paczka jest zatrzymywana, a ty ponosisz konsekwencje. Tracisz więc pieniądze i zakupiony towar. Jak się przed tym uchronić?
Sprawdź od kogo kupujesz
Internetowe oferty kuszą atrakcyjnymi cenami, często niższymi niż w sklepach stacjonarnych. Warto jednak uważać na te wyjątkowo tanie – znacząco niższa cena może bowiem świadczyć o tym, że nie mamy do czynienia z oryginalnym towarem.
Zanim klikniesz „Kupuję”, sprawdź też regulamin sklepu internetowego aby upewnić się, że nie ma w nim zapisów ograniczających prawa konsumenta, lub świadczących o tym, że sprzedawca w rzeczywistości jest jedynie pośrednikiem w transakcji z innym podmiotem. Ta ostatnia sytuacja powinna wzbudzić szczególną czujność. Zwróć też uwagę skąd jest wysyłany towar (czy jest to Polska, jeden z krajów Unii Europejskiej, czy też dostawca spoza UE – w każdym z tych przypadków obowiązują inne przepisy, szczególnie w kwestii opłaty cła i podatków). W przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej, z cła zwolnione są towary o wartości do 150 EUR, ale pamiętać trzeba także o innych podatkach krajowych.
Sprzedajesz? Nie zawsze musisz zakładać firmę
Przedświąteczny czas to też dla wielu dobra okazja do tego, by przekuć swoje talenty, pasje i zainteresowania na dodatkowe środki – np. sprzedając ręcznie robione ozdoby świąteczne, stroiki czy choinki. Można to robić legalnie i bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Przepisy podatkowe dają bowiem taką możliwość w 4 sytuacjach:
Sprzedaż runa leśnego
Jagody, grzyby, zioła rosnące dziko w lasach można sprzedawać bez płacenia podatku dochodowego pod warunkiem, że uzbieramy je sami lub z udziałem członków najbliższej rodziny.
Zwolnieniu temu nie podlegają już jednak dochody ze sprzedaży innych pozyskiwanych z lasu roślin, czy surowców (np. kory, igliwia, choinek).
Sprzedaż okazjonalna
To zwykle jednorazowa lub sporadyczna sprzedaż – najczęściej swojego majątku prywatnego np. ubrań, książek, czy sprzętów domowego użytku. Jeśli sprzedawane przedmioty były w twoim posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy, nie musisz rozliczać podatku od uzyskanego dochodu.
Jeśli sprzedasz towar przed upływem pół roku, to zysk musisz opodatkować i wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36.
Działalność nierejestrowana
To taka forma działalności gospodarczej, w której możesz robić wszystko to, co robi przedsiębiorca, a pomimo tego nie podlegasz prawie żadnym obowiązkom (takim jak np. wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej CEIDG, czy rejestracja jako płatnik ZUS).
Są jednak dwa warunki, które musisz spełnić:
w żadnym miesiącu kalendarzowym twoje przychody nie mogą przekroczyć połowy płacy minimalnej (w 2021 roku – 1400 zł),
w ciągu ostatnich 5 lat (60 miesięcy) nie prowadziłeś firmy.
Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zwalnia z płacenia podatku od dochodów, jednak formalności z tym związane są ograniczone do minimum, a koszty i przychody rozlicza się tylko raz w roku w ramach zeznania PIT-36.
Rolniczy handel detaliczny
Przepisy o rolniczym handlu detalicznym ułatwiają rolnikom sprzedaż produktów i żywności pochodzącej z własnych upraw lub hodowli odbiorcom bez pośredników. Działalność w takiej formie możliwa jest po uprzedniej rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii lub inspektora sanitarnego.
Ten rodzaj sprzedaży nie jest opodatkowany, o ile nie przekroczysz limitu 40 tys. zł rocznie. Jeśli przychody są wyższe – musisz opłacić podatek (na zasadach ogólnych lub 2% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – jeśli przed pierwszą sprzedażą zgłosiłeś do urzędu skarbowego zamiar rozliczania się w ten sposób). Musisz też prowadzić księgowość – w uproszczonej formie (np. zeszytu).
E-paragon już niebawem w kasach on-line
Obecnie e-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych, niebawem wystawianie i wydawanie e-paragonu bez konieczności jego drukowania będzie możliwe na kasach on-line.
To wygoda dla sprzedawcy i klienta.
Ministerstwo Finansów nie będzie śledziło procesu przesyłania e-paragonu klientowi.
Dopuszczenie możliwości wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektronicznie.
E-paragony mogą być obecnie wystawiane jedynie przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania (tzw. wirtualnej). Od czerwca 2020 roku kasy tego typu mogą być instalowane m. in. u przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. E-paragon można wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony.
Po wejściu w życie nowych przepisów wystawienie e-paragonu będzie możliwe również na kasie fiskalnej on-line.
„To duże ułatwienie zarówno dla sprzedawcy jak i dla klienta” – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu – „Sprzedawca oszczędza czas nie musząc generować papierowego wydruku, a kupujący ma dostęp do paragonu w każdym czasie i miejscu, bez ryzyka zagubienia czy wyblaknięcia wydruku”
Nie zostanie narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej. Kwestia ta zostanie wypracowana na rynku w drodze samoregulacji. Klient będzie mógł otrzymać paragon elektroniczny np. SMS–em.
Rozporządzenie, przygotowane w porozumieniu pomiędzy Ministrem Finansów i Ministrem Rozwoju i Technologii, zostało już podpisane i obecnie oczekuje na publikację. Przepisy wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu.