28 Polska edycja Akcji Sprzątanie Świata

Szanowni Państwo,

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania ma przyjemność zaprosić do udziału w 28. polskiej edycji akcji Sprzątanie Świata, która odbędzie się w dniach 17 – 19 września 2021 r. 

Przekazujemy Państwu kilka kluczowych informacji organizacyjnych:

 • zgłoszenia chęci wzięcia udziału w akcji należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 6 sierpnia br. poprzez przesłanie na adres michal_mikolajczak@um.poznan.pl (w temacie – Sprzątanie Świata 2021) wypełnionego formularza, który przekazujemy w załączeniu; (data ta jest uwarunkowana koniecznością przeprowadzenia postępowania na odbiór i zagospodarowanie odpadów na podstawie Państwa zgłoszeń); po wskazanym terminie nie będzie możliwości dopisania się na listę uczestników,
 • przy wyborze miejsca deponowania odpadów należy wziąć pod uwagę, aby lokalizacja ta była łatwo dostępna dla pojazdu odbierającego odpady i znajdowała się w ciągu utwardzonej drogi, w widocznym miejscu, nieutrudniającym jednak poruszania się użytkownikom drogi (w obsługę odbioru odpadów zaangażowane są duże pojazdy ciężarowe, które na lokalne, nieutwardzone drogi mogę nie wjechać),       
 • organizator zapewnia Państwu worki do zbierania odpadów o pojemności 120 i 50 litrów – worki są specjalnie oznakowane i dedykowane wyłącznie na miejskie akcje ekologiczne (nie ma możliwości podstawienia w miejsce sprzątania kontenerów na odpady),
 • każdej grupie przekazujemy zestaw jednorazowych rękawic (w liczbie uzależnionej od liczby zainteresowanych uczestników), jednakże – prosimy już na etapie zgłoszenia rozważyć, czy zamierzają Państwa korzystać z tych rękawic, czy zaopatrzą się w grubsze robocze rękawice we własnym zakresie,
 • odbiór odpadów będzie odbywał się w terminie maksymalnie do 3 dni po ostatnim dniu trwania akcji,
 • organizator dopuszcza możliwość wydłużenia terminu realizacji odbioru opadów
  w przypadku zebrania przez uczestników akcji większej ilości odpadów niż organizator założył,
 • z uwagi na sytuację epidemiologiczną podczas sprzątania w grupach należy przestrzegać obowiązujących na dzień akcji wytycznych oraz zachować właściwy dystans społeczny,
 • ideą akcji jest poprawa czystości i estetyki przestrzeni publicznych, zatem prosimy pamiętać, żeby nie traktować akcji jako możliwości sprzątania „własnego podwórka”.

Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom i oczekiwaniom oraz docierającym do nas sygnałom chęci organizowania oddolnych akcji sprzątania na terenie Poznania również poza corocznymi akcjami Wiosenne Porządki i Sprzątanie Świata, uprzejmie informujemy,                      że każdorazowo chęć przeprowadzenia takiej akcji należy zgłaszać telefonicznie do tut. Wydziału (pod numer 61 878 5558 lub 61 878 5559) z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Sposób prowadzenia działań, jego termin oraz sposób wsparcia z naszej strony analizować będziemy indywidualnie.

Monika Nowotna

Zastępca Dyrektora ds. komunalnych

Niezbędne formularze do zgłoszenia pod adresem : junikowo@wp.pl

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje

Wakacyjny poradnik podatkowy

INFORMACJA PRASOWA 7.07.2021 r.

Kompletujesz wakacyjny ekwipunek lub sprzedajesz wakacyjne pamiątki? A może wynajmujesz pokoje letnikom? Sprawdź jakie obowiązki mogą się z tym wiązać. U progu sezonu wakacyjnego wiele osób szuka w internecie sprzętu i wyposażenia potrzebnego do letnich wyjazdów. Wygoda i szybkość zakupów on-line sprawia, że to właśnie z tej formy korzystamy coraz częściej. W poszukiwaniu atrakcyjnych ofert możemy trafić również na zagraniczne portale zakupowe. Na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać i zamiast wymarzonego markowego produktu nie trafić na podróbkę?

Sprawdź od kogo kupujesz

Jeśli kupujesz towar od sprzedawcy spoza Unii Europejskiej, musisz wiedzieć, że każda paczka po przekroczeniu polskiej granicy jest kontrolowana przez KAS pod kątem bezpieczeństwa zawartych w niej towarów (zgodność z normami UE) oraz ochrony własności intelektualnej. Jeśli okaże się, że produkt, który kupiłeś nie spełnia norm (i może zagrażać Twojemu zdrowiu lub życiu) albo jest podróbką, paczka jest zatrzymywana. Tracisz pieniądze i zakupiony towar. Jak się przed tym uchronić? Internetowe oferty kuszą atrakcyjnymi cenami, często niższymi niż w sklepach stacjonarnych. Warto jednak uważać na te wyjątkowo tanie – znacząco niższa cena może bowiem świadczyć o tym, że nie mamy do czynienia z oryginalnym towarem. Zanim klikniesz „Kupuję”, sprawdź też regulamin sklepu internetowego, aby upewnić się, że nie ma w nim zapisów ograniczających prawa konsumenta, lub świadczących o tym, że sprzedawca w rzeczywistości jest jedynie pośrednikiem w transakcji z innym podmiotem. Ta ostatnia sytuacja powinna wzbudzić szczególną czujność. Zwróć też uwagę skąd jest wysyłany towar (czy jest to Polska, jeden z krajów Unii Europejskiej, czy też dostawca spoza UE – w każdym z tych przypadków obowiązują inne przepisy, szczególnie w kwestii opłaty cła i podatków). W przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej, z cła zwolnione są towary o wartości do 150 EUR, ale pamiętać trzeba także o innych podatkach.

Sprzedajesz? Nie zawsze musisz zakładać firmę

Wakacje to też dobry czas, aby rozwijać swoje pasje, zainteresowania iuruchomić talenty, które przyniosą korzyści finansowe – np. sprzedając ręcznie robioną biżuterię, malując obrazy, czy wykonując personalizowane koszulki. Można to robić legalnie i bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Przepisy podatkowe dają bowiem taką możliwość w 4 sytuacjach:

Sprzedaż runa leśnego

Jagody, grzyby, zioła rosnące dziko w lasach można sprzedawać bez płacenia podatku dochodowego pod warunkiem, że uzbieramy je sami lub z udziałem członków najbliższej rodziny. Zwolnieniu temu nie podlegają już jednak dochody ze sprzedaży innych pozyskiwanych z lasu roślin, czy surowców (np. kory, igliwia)

Sprzedaż okazjonalna

To zwykle jednorazowa lub sporadyczna sprzedaż – najczęściej swojego majątku prywatnego np. ubrań, książek, czy sprzętów domowego użytku. Jeśli sprzedawane przedmioty były w twoim posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy, nie musisz rozliczać podatku od uzyskanego dochodu. Jeśli sprzedasz towar przed upływem pół roku, to zysk musisz opodatkować i wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36.

Działalność nierejestrowana

To taka forma działalności gospodarczej, w której możesz robić wszystko to, co robi przedsiębiorca, a pomimo tego nie podlegasz prawie żadnym obowiązkom (takim jak np. wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej CEIDG, czy rejestracja jako płatnik ZUS).Są jednak dwa warunki, które musisz spełnić:

 • w żadnym miesiącu kalendarzowym twoje przychody nie mogą przekroczyć połowy płacy minimalnej (w 2021 roku – 1400 zł),
 • w ciągu ostatnich 5 lat (60 miesięcy) nie prowadziłeś firmy. Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zwalnia z płacenia podatku od dochodów, jednak formalności z tym związane są ograniczone do minimum, a koszty i przychody rozlicza się tylko raz w roku w ramach zeznania PIT-36.

Rolniczy handel detaliczny

Przepisy o rolniczym handlu detalicznym ułatwiają rolnikom sprzedaż produktów i żywności pochodzącej z własnych upraw lub hodowli odbiorcom bez pośredników. Działalność w takiej formie możliwa jest po uprzedniej rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii lub inspektora sanitarnego. Ten rodzaj sprzedaży nie jest opodatkowany, o ile nie przekroczysz limitu 40 tys. zł rocznie. Jeśli przychody są wyższe – musisz opłacić 2% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Musisz też prowadzić księgowość – w uproszczonej formie (np. zeszytu).

Wynajem pokoi dla letników

Z wakacyjnego napływu turystów cieszą się nie tylko właściciele hoteli i pensjonatów, ale także osoby dysponujące tzw. prywatnymi kwaterami. Pieniądze zarobione na wynajmie pokoi dla letników mogą być zwolnione z podatku dochodowego. Aby tak się stało, właściciele kwater muszą spełnić trzy warunki:

 • nieruchomość musi być położona na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
 • liczba wynajmowanych pokoi nie może przekraczać 5,
 • ważny jest też cel pobytu – pokoje muszą być przeznaczone na wynajem jedynie osobom przebywającym na wypoczynku.