zapraszamy do udziału w XIII biegu przełajowym im Lecha Molewskiego. Dzieci z kategorii wiekowych zawartych na plakacie chętne do udziału w tym biegu proszone są o zapisanie się u nauczyciela W-F w Szkole Podstawowej nr 54 w Poznaniu , natomiast chętni do biegu w kategorii OPEN na adres mailowy junikowo@wp.pl . Szczegóły na plakacie.
informujemy, że w dniu 14 września 2023 o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 54 odbędzie się spotkanie (sesja) Rady Osiedla Junikowo. Zainteresowanych zapraszamy na sesję.
Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania informuje o imprezie i zaprasza w dniu 2 września 2023 na Dożynki Miejskie . Szczegóły na plakacie.
Rada Osiedla Junikowo oraz Szkoła Podstwowa nr 54 w Poznaniu zapraszają na festyn rodzinny, który odbędzie się w dniu 17 czerwca 2023 roku w parku im. ks. Feliksa Michalskiego w Poznaniu przy ul.Grunwaldzkiej 252 . Czekać będzie mnóstwo atrakcji ;
Program festynu:
Scena
11.00- 12.00 Pokazy i występy lokalnych grup dziecięcych
12.00-13.00 Przeboje biesiadne na organy i akordeon
13.00- 13.15 Oficjalne otwarcie i powitanie uczestników Festynu przez Przewodniczącego Rady Osiedla
13.15- 14.00 Muzyka filmowa, światowe kompozycje- show w wykonaniu orkiestry Omen Band
14.00- 14.30 Konkurs tańca- Odkryj w sobie talent ( nagrody)
14.30- 15.30 Przeboje Słonecznej Italii i Hity festiwali w San Remo- show taneczno- muzyczny
16.00-16.15 Wręczenie nagród w konkursach dziecięcych
16.30- 17.15 Krakowiacy i Górale- widowisko taneczno-muzyczne
17.30- 18,30 Hity z satelity, przeboje radiowe , w tym utwory na życzenie – cel charytatywny ” Dla Lilki”
19.00-20.00 Ponadczasowa Maryla Rodowicz ( cover)
20.00- 21.00 Gorąca muzyka latynoska- pokazy estradowe
21.00- 22.00 ROCK FINAŁ – show zespołu Omen Band
Poza sceną
12.00- 16.00 Animacje dla dzieci
– malowanie twarzy i rączek
– konkursy plastyczne i sportowe z medalami wręczanymi na scenie o 16.00
11.00- 17.00 dmuchańce i skakańce
10.00- 22.00 gastronomia i stoiska edukacyjno- artystyczne
Na festynie pojawi się również bankobus Narodowego Banku Polskiego gdzie będzie możliwość kupna oraz zamiany wartości kolekcjonerskich oraz okolicznościowych. Pracownicy Narodowego Banku Polskiego prowadzić również prezentacje zabezpieczeń znaków pieniężnych. Dla dzieci przygotowano zabawę w otwieranie sejfu trenażera, w którym będą ukryte małe nagrody/niespodzianki. Będzie można obejrzeć również wystawę wyemitowanych dotychczas monet i banknotów, upamiętniających postać Mikołaja Kopernika.
Serdecznie zapraszamy
Rada Osiedla Junikowo i Dyrekcja Szkoły Podstwowej nr 54 w Poznaniu
serdecznie zapraszamy na uroczysty koncert z okazji 85-lecia parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Koncert odbędzie się w dniu 4 czerwca 2023 o godz. 16.30 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Poznaniu przy ulicy Junikowskiej 48. W trakcie koncertu pokazane będą archiwalne zdjęcia z życia parafii.
informujemy, że w dniu 29 maja 2023 o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 54 odbędzie się spotkanie (sesja) Rady Osiedla Junikowo. Sesja odbędzie się w trybie hybrydowym, tzn. można w niej uczestniczyć również online.
Kawka Bis to miejski program dotacyjny wspierający likwidację ogrzewania opartego na węglu czy drewnie i zastąpieniu go innym ekologicznym sposobem ogrzewania. Wysokość dotacji wynosi 100% kosztów kwalifikowanych. W programie uzyskasz dofinansowanie na likwidację pieca węglowego w przypadku zmiany na:
– ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe bądź ogrzewanie elektryczne,
– pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową,
– pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną.
Uwaga! nie dotujemy samych instalacji fotowoltaicznych oraz rozbudowy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej!
Pamiętaj! Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z „kopciuchów” będzie karane. Wymieniając „kopciucha” już teraz unikniesz kary grzywny nawet do 5 000 zł w przyszłości. To już ostatni rok na likwidację pozaklasowego „kopciucha”
To ważne !!!
Jeżeli planuje się zmianę uciążliwego źródła ciepła, najlepiej rozpocząć przygotowania przed złożeniem wniosku o dofinansowanie m.in.: uzyskaj opinię kominiarską potwierdzającą istnienie sprawnego źródła ciepła na paliwo stałe, uzyskaj zgody właściciela lub współwłaścicieli nieruchomości na zmianę sposobu ogrzewania, złożenie wniosku o dotację oraz jej udzielenie.
Warunkiem ubiegania się o dotację jest posiadanie w lokalu mieszkalnym / nieruchomości mieszkalnej sprawnego źródła ciepła na paliwa stałe, stanowiącego trwałe wyposażenie nieruchomości, wpisanego lub zgłoszonego jako zainstalowane i eksploatowane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Jeżeli nieruchomość mieszkalna jest podzielona na odrębne lokale mieszkalne i jest to potwierdzone zaświadczeniem o samodzielności lokali, stosownym orzeczeniem sądowym lub innym równoważnym dokumentem urzędowym, na każdą z tych nieruchomości przysługuje odrębna dotacja.
Stan prawny nieruchomości mieszkalnej / lokalu mieszkalnego musi być uregulowany.
UWAGA!
Dotację można otrzymać wyłącznie na lokal mieszkalny / nieruchomość mieszkalną służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.
Co zrobić aby otrzymać dofinansowanie?
Złóż wniosek w terminie naboru wniosków tj. od 2 stycznia do 31 lipca 2023 r. Przed złożeniem upewnij się, czy jest kompletny i posiada wszystkie załączniki, bo tylko wtedy będzie mógł być rozpatrzony,
Po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Miastem zlikwiduj stare ogrzewanie i zainstaluj nowe ekologiczne – pamiętaj, aby to zrobić zgodnie z wszystkimi wymaganiami, w tym prawa budowlanego.
Wykonaj i rozlicz zmianę sposobu ogrzewania do 31 października 2023 r. (jest to ostateczny termin). Nowy system ogrzewania musi być sprawny.
Pamiętaj!
Nie likwiduj pieca przed podpisaniem umowy o dofinansowanie z Miastem;
Wymianę pieca oraz ponoszenie kosztów związanych ze zmianą ogrzewania możesz zacząć dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie;
Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie mogą odwiedzić Cię przedstawiciele Urzędu Miasta, którzy sprawdzą, czy w lokalu mieszkalnym / nieruchomości mieszkalnej jest sprawny piec na paliwo stałe;
Jeśli wynajmujesz mieszkanie (dom) i starasz się o dofinansowanie w imieniu jego właściciela lub współwłaścicieli, musisz mieć ich zgodę i umowę najmu,
Inwestycja musi zostać zakończona do 31 października 2023 r. (termin nie podlega wydłużeniu) i rozliczona z Urzędem – należy przez to rozumieć uruchomienie nowego sposobu ogrzewania i likwidację poprzedniego. Nowa instalacja musi być sprawna.
Dotacją objęte są urządzenia fabrycznie nowe i zamontowane po raz pierwszy, spełniające normy i dopuszczone do użytkowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Informacje : tel . 61 6463344 e-mail ; kawka@um.poznan.pl
Historia złożonych deklaracji – nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy mogą przeglądać złożone deklaracje elektroniczne, pobierać je i drukować.
Do e-US zostały też wprowadzone deklaracje złożone w formie papierowej.
Podatnicy mogą zobaczyć na swoich kontach w e-US deklaracje, które złożyli za 2019 rok i kolejne lata podatkowe. Zostały w ten sposób udostępnione najpopularniejsze formularze, dotyczące rozliczeń PIT (PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP, DSF-1, PIT-DZ), podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3, PCC-3/A) oraz podatku od spadków i darowizn (SD-Z2, SD-3, SD-3/A) wraz z załącznikami.
Podatnicy mogą podejrzeć deklarację złożoną elektronicznie, pobrać ją w postaci pliku .xml i wydrukować w formacie .pdf. Na wydruku będzie widoczny numer dokumentu.
Uruchomienie nowej funkcjonalności wymagało wprowadzenia do e-Urzędu Skarbowego blisko 190 mln rekordów danych.
Usługa jest rozbudowywana i już wkrótce podatnicy będą mieli dostęp do kolejnych deklaracji w podatku PIT (złożonych przez płatników), a także VAT.
E-korespondencja
W e-US można również prowadzić korespondencję z urzędem skarbowym. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu, 24/7, można złożyć m. in. wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości dochodu, zgłoszenie ZAP-3, czynny żal, czy wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
Po zalogowaniu do serwisu warto również wyrazić zgodę na elektroniczne doręczenia. W ten sposób zyskujemy możliwość otrzymywania pism w formie elektronicznej. Dzięki wyrażonej zgodzie urząd powiadomi SMSem lub mailem o tym, że pismo z urzędu skarbowego czeka już na podatnika w systemie.
Usługa elektronicznych doręczeń gwarantuje szybki dostęp do potrzebnego dokumentu – np. zaświadczenie o wysokości dochodu podatnika zostanie wygenerowane i udostępnione w niecałe 5 min. Co ważne, wydane w ten sposób zaświadczenie, zwolnione jest z opłaty skarbowej.