Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań- Grunwald informuje

Przewoźniku, nie zwlekaj z rejestracją w e-TOLL

INFORMACJA PRASOWA 27.08.2021 r.

 • Do 30 września obowiązuje okres przejściowy, w którym funkcjonują dwa systemy: dotychczasowy viaTOLL oraz nowy e-TOLL.
 • Przewoźnicy mogą skorzystać z ulgi na zakup urządzeń OBU/ZSL.
 • Zachęcamy do zmiany viaTOLL na e-TOLL i nie zostawiania tego na ostatni moment.

Już od 2 miesięcy w systemie e-TOLL możliwe jest wnoszenie opłat za przejazd pojazdem ciężkim po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd pojazdów ciężkich i lekkich po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-
Sośnica (A4).

Dotychczasowy system poboru opłat dla samochodów ciężkich, viaTOLL, zostanie wygaszony 30 września 2021 r.

„Zachęcamy, aby do tego czasu wyrejestrować się w systemie viaTOLL i zwrócić urządzenie OBU. Po 30 września zwrot salda i kaucji będzie realizowany tylko na elektroniczny wniosek.” – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Ulga dla przewoźników już obowiązuje

Przepisy wprowadzające ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL obowiązują od 29 czerwca 2021 r. Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.

Rejestracja w e-TOLL

Rejestrować się w e-TOLL można już od 25 maja br. na stronie etoll.gov.pl. Należy wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych.

Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są obecnie dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu.

Do dyspozycji użytkowników e-TOLL jest sukcesywnie rozbudowywana sieć Miejsc Obsługi Klienta oraz całodobowa infolinia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje

Program repatriacji kapitału do Polski

INFORMACJA PRASOWA 9.08.2021 r.

 • Program Repatriacji Kapitału to czwarty i ostatni z filarów
  Podatkowego Restartu Gospodarki.
 • Dedykowany jest prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają obecnie poza granicami kraju.
 • Celem programu jest zaproszenie ich do powrotu do Polski z ich doświadczeniem, z wiedzą czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów.

„Ministerstwo Finansów przedstawiło program zachęcający naszych rodaków do powrotu do kraju. Proponowane zmiany mają stworzyć przyjazny klimat do budowania biznesu i rozwijania swojej kariery zawodowej w Polsce” – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Program Repatriacji Kapitału jest dedykowany trzem grupom osób:

 1. pracownikom, którzy zdobyli doświadczenie za granicą,
 2. właścicielom firm, którzy założyli je i prowadzili w innych krajach,
 3. polskim sportowcom, celebrytom i artystom którzy dziś nie mieszkają na co dzień w Polsce.

Jego założenia oparte są na 5 filarach:

 1. Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, czyli podatkowa zachęta do powrotu ze zdobytym za granicą doświadczeniem i kapitałem.
 2. Ryczałt dla nowych inwestorów, czyli zachęta dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces za granicą do przeniesienia centrum zarządzania swoim biznesem do Polski.
 3. Korzystne podatkowo warunki działalności sponsoringowej, które będą ułatwiały społecznie odpowiedzialną działalność firm oraz gwiazd biznesu, kultury czy sportu.
 4. Program powrotu kapitału, czyli propozycja dla tych, którzy w przeszłości podjęli ryzykowne decyzje podatkowe i chcą prowadzić biznes w Polsce z „czystą kartą”.
 5. Instytucja Fundacji rodzinnej, która zabezpieczy sukcesję rodzinnych biznesów i zatrzyma zgromadzony przez nie kapitał w Polsce.

Więcej szczegółów na temat poszczególnych rozwiązań można znaleźć na stronie Ministerstwa finansów w artykule „Program repatriacji kapitału do Polski”.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje

Nagrody w Loterii Szczepionkowej bez PIT

INFORMACJA PRASOWA 6.08.2021r.

 • Resort finansów wspiera działania mające zwiększyć zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciw COVID-19.
 • Wyrazem tego jest rozporządzenie, na mocy którego nagrody otrzymane w Loterii o wartości przekraczającej 2 280 zł, nie będą opodatkowane PIT.

Rozporządzenie zostało wydane na wniosek Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. – organizatora „Loterii Narodowego Programu Szczepień”, na mocy którego nagrody otrzymane w Loterii, o wartości przekraczającej 2 280 zł, nie będą
opodatkowane PIT. Rozporządzenie uzupełni rozwiązanie ustawowe zwalniające od podatku jednorazowe wygrane w loteriach promocyjnych o wartości niższej niż 2 280 zł. Dzięki temu wszystkie nagrody otrzymane w „Loterii Narodowego Programu Szczepień” będą zwolnione od podatku dochodowego, czyli zarówno wygrane natychmiastowe (200 zł, 500 zł), jak i nagrody w postaci hulajnóg, samochodów czy gotówki (50 tys. zł, 100 tys. zł, a nawet 1 mln zł). Rozporządzenie zostało podpisane przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej 12 lipca i weszło w życie 14 lipca 2021 r.

Narodowy Spis Powszechny

Szanowni Państwo,

Dom Kultury Stokrotka na ul.Cyniowej 11w Poznaniu zaprasza wszystkich chętnych, którzy się jeszcze nie spisali a mają z niektórymi pytaniami problem w dniu 19 września 2021 od godz. 9.00 do 17.00 . W tych godzinach urzędować będą rachmistrzowie, którzy udzielą pomocy przy wypełnianiu ankiety

Zarząd Osiedla Junikowo

Budowa Ulicy Rzepińskiej na odcinku od Cmentarnej do Małoszyńskiej

Szanowni Państwo ,

Na stronie Poznańskich Inwestycji Miejskich pojawiła się informacja o „Rozbudowie ul. Rzepińskiej na odcinku Małoszyńska – Cmentarna”. Mieszkańcy Osiedla Junikowo ze zdziwieniem zobaczyli wizualizację przedstawiającą ulicę Rzepińską jako jednokierunkową oraz z kontrpasem dla rowerów. W ciągu kilku dni otrzymaliśmy kilkanaście telefonów od mieszkańców z prośbą o wyjaśnienie. W dniu 30 sierpnia 2021 skontaktowaliśmy się z osobą prowadzącej sprawę w PIM w kwestii wyjaśnienia  ewidentnego, w naszym czyli mieszkańców Junikowa , nieporozumienia. Niestety w trakcie rozmowy okazało się, że to wcale nie jest pomyłka a zmian w projekcie  dokonał Miejski Inżynier Ruchu bez jakiegokolwiek porozumienia z Radą Osiedla i mieszkańcami, którzy dwukrotnie i bardzo licznie uczestniczyli w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących projektu ul.Rzepińskiej

                Radni Osiedla  i mieszkańcy już od kilkunastu lat wnioskowali w ZDM o możliwość przebudowy (rozbudowy) ulicy Rzepińskiej. Po kilkunastu latach dzięki dodatkowemu zaangażowaniu radnych miejskich  a w szczególności radnego Wojciecha Kręglewskiego udało się zabezpieczyć pieniądze na tą inwestycję i w roku 2018 przystąpiono do opracowania projektu. Odbyły się dwa spotkania konsultacyjne z mieszkańcami Osiedla . Pierwsze mieszkańcy i Rada Osiedla aby wypracować wspólne stanowisko a później mieszkańcy ,Rada Osielda Junikowo , przedstawiciele ZDM , Aquanetu , PIM oraz Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania . Podczas tych spotkań przedstawiano projekt ulicy jako dwukierunkową. Były rozbieżności co do wykończenia a później szerokości. Pierwotnie miało być 6 m a później 5 m. Wspólnie wypracowano parametry tej ulicy. Nigdy nie było mowy o jednym kierunku ruchu i o kontrpasie dla rowerów zresztą niedaleko (100m) od Rzepińskiej jest droga rowerowa wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej .

                Mieszkańcy Junikowa oraz Radni Osiedlowi są oburzeni takim traktowaniem ich zdania i zaangażowania w istotne problemy i rozwiązania komunikacyjne Osiedla. Ponadto uczestnictwo w spotkaniu konsultacyjnym na którym było około 60 mieszkańców osiedla oraz pracownicy wydziałów i jednostek miejskich oraz Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania do czegoś wspólnie zobowiązuje. Jednostronna zmiana wspólnie wypracowanych  parametrów i układu tej ulicy jest nie do przyjęcia.  W dniu dzisiejszym wystosowaliśmy pismo do PIM informujące o tym ,że zarówno mieszkańcy osiedla oraz Radni Osiedlowi   nie wyrażają zgody na układ jednokierunkowy ponieważ jest tam potrzebny układ dwukierunkowy, który w niczym nie będzie przeszkadzał rowerzystom chcącym skorzystać z tej ulicy. Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sytuacji.

Zarząd Osiedla Junikowo

Obrazek ze strony Poznańskich Inwestycji Miejskich