Tramwaje na Junikowie od 1.09.2013!

Cieszymy się, że możemy przekazać Państwu wiadomość, że tramwaj na Junikowo z pasażerami, pojedzie wcześniej niż ostatnio było to zapowiadane. Miastu udało spełnić się wymogi bezpieczeństwa i w piątek została podjęta decyzja, że tramwaje na Junikowo wrócą od pierwszego września.

Za wsparcie w walce o szybsze uruchomienie tramwajów serdecznie dziękujemy Radom Osiedli Grunwald Południe, Kwiatowe oraz Stary Grunwald, Stowarzyszeniom Inwestycje dla Poznania, My – Poznaniacy, Prawo do Miasta, im. Jana Ostroroga, Inicjatywom Osiedle Junikowo i Przystanek Folwarczna oraz wszystkim lokalnym mediom, które tematu nie odpuszczały i nas wpierały.

Od 1.09.2013, do momentu zakończenia remontu Ronda Kaponiera na Junikowo dojadą linie 1 oraz 15, a także linia nr 6 w weekendy. Linie 13 i 6 (w dni robocze) kończyć będą trasę na pętli Budziszyńska. Oczywiście zlikwidowana zostanie linia autobusowa T1.

Trasy linii tramwajowych:

Linia nr 1: Franowo – Piaśnicka, Żegrze, Hetmańska, Reymonta,  Grunwaldzka – Junikowo

Linia nr 6: Miłostowo – Warszawska, Jana Pawła II, Rondo Rataje,  Królowej Jadwigi, Most Dworcowy, Grunwaldzka – Budziszyńska (w soboty i święta w godz. 9.00 – 17.00 linia wydłużona do Junikowa)

Linia nr 13: Starołęka – Starołęcka, Zamenhofa, Kórnicka, Most Św. Rocha, Podgórna, Plac Wolności, Fredry, Dąbrowskiego, Przybyszewskiego,  Grunwaldzka – Budziszyńska

Linia nr 15: Os. Sobieskiego – Trasa PST, Dworzec Zachodni, Głogowska,  Roosevelta, Grunwaldzka –Junikowo       

Schemat sieci tramwajowej od 1.09:

skanowanie0002

Większa rozdzielczość mapy
Zarazem zaznaczamy, że w niedługim czasie pojawią się zmiany w komunikacji autobusowej w okolicy nowego dworca na Junikowie, będziemy o tym także informować.

Pierwszego września wraca także zimowy rozkład jazdy. Oznacza to, że tramwaje i autobusy pojadą częściej niż w wakacje. Jednak, względem poprzedniego rozkładu zimowego są pewne cięcia. Zlikwidowany zostaje szczyt popołudniowy (w godzinach 9-19 tramwaje pojadą co 12 minut, wcześniej, w szczycie popołudniowym jeździły co 10 minut). W soboty, przez cały dzień, komunikacja tramwajowa będzie kursować co 20 minut (wcześniej w godziniach 9-15 kursy były częstsze).

Więcej informacji można znaleźć na stronie ZTM.

O AutorzeArkadiusz Borkowski

Radny Osiedla Junikowo
Otagowany , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

5 Responses to Tramwaje na Junikowie od 1.09.2013!

 1. Poznaniak mówi:

  Szału nie ma. Co z tego, że puszczą tramwaj 1 września skoro do centrum nadal nie ma jak bezpośrednio dojechać? Jedynka skręci w prawo na rondzie Jeziorańskiego a 15 zawinie się na trasę PST. O dojeździe pod Stary Browar czy w okolice Starego Rynku możemy zapomnieć. A mieli niby puścić wszystkie linie do końca, do nowej wielkiej Pętli Junikowo… „Trzynastka” ma niby kiedyś wrócić, ale chyba nie tego spodziewali się mieszkańcy Junikowa, ze po zakończeniu inwestycji komunikacja się nie zmieni a nawet (obecnie) pogorszy…

  • Arkadiusz Borkowski mówi:

   Układ linii od pierwszego września jest do momentu zakończenie remontu Kaponiery. Niedługo zacznie się remontu Mostu Teatralnego (6 tygodni) więc tak naprawdę dojazdu do centrum bezpośrednio nie będzie mieć cały Grunwald.
   Od października na Dworzec Junikowo zostaną skierowane linie autobusowe (podmiejskie i 77), na początku roku 2014 być możne dojdą kolejne podmiejskie (przeniesienie 718/719 z Ogrodów). Do tego budowa wspominanego tutaj parkingu przy Cmentarnej. Zwiększenie ruch przesiadkowego na Junikowie jest szansą aby urzędnicy zgodzili się na skierowanie 3 linii na Junikowo.
   Jako Rada Osiedla już teraz taki wniosek składaliśmy (RO Kwiatowe też taki wniosek złożyła, czekamy na odpowiedź) ale z rozmów z urzędnikami wiem, że taki pomysł na razie odrzucają (tym bardziej w momencie kiedy tną takt w szczycie bo nie ma finansów..). Niestety dla nich liczy się aspekt finansowy oraz liczby pasażerów – wygoda dojazdu nie jest raczej brana pod uwagę jako decydujący czynnik.
   Nie mniej, na pewno będziemy monitorować jak wygląda napełnienie tramwajów (wszelkie informacje na ten temat od mieszkańców mile widziane) i starać się aby jednak mieszkańcom Junikowa to życie ułatwić.

   • Dana M. mówi:

    Zastanawia mnie sprawa dalszego utrzymywania zajezdni Budziszyńska w kontekście miejskich oszczędności, zwłaszcza że można bardziej wykorzystać nowy dworzec Junikowo a jednocześnie ułatwić życie mieszkańcom

    • Arkadiusz Borkowski mówi:

     Dr Michał Beim robił obliczenia dotyczące sensu utrzymywania Budziszyńskiej. I wyszło, że gdyby sprzedać ten teren to finanse uzyskane i oszczędzone z tego tytułu starczyłyby na 3 lata kursowania 2 linii tramwajowych na Junikowo zamiast na Budziszyńską. Także patrząc od strony czysto finansowej, nie byłaby to opłacalna inwestycja.

 2. Poznaniak mówi:

  Miejska komunikacja ma to do siebie, że zawsze trzeba będzie do niej dopłacać. Władze powinny wziąć pod uwagę mieszkańców i praktyczne wykorzystanie nowych możliwości. Skoro znalazły się miliony na zbudowanie nowej, sporej zajezdni na Junikowie dziwne jest to, że nikt nie pomyślał o tym by była ona potem należycie wykorzystywana. Teraz zbudowano duży obiekt, który nie będzie odpowiednio wykorzystywany ze względu na oszczędności. Skoro już tak myślą o wydawaniu złotówek, mogli wcześniej zastanowić się nad tym czy jest sens budowania takiej pokaźnej pętli. Mieszkańcy woleliby stać na małym przystanku ale dla 3 lub 4 linii tramwajowych jadących do końca aniżeli oczekiwać na drogiej, pięknej zadaszonej pętli autobusowo-tramwajowej z toaletami itp na którą jadą tylko 2 linie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*