PEKA – co to, dla kogo i kiedy?

pekaO karcie PEKA słyszał lub czytał właściwie każdy. Czym ta PEKA będzie? Czy każdy będzie musiał mieć? Kiedy należy wyrobić kartę? Zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem, ponieważ już niedługo korzyści z korzystania z PEKI będzie mógł mieć każdy. Albo też, bez niej po prostu będzie stratny.

Co to jest PEKA?

Poznańska elektroniczna karta aglomeracyjna. Ma zastąpić mieszkańcom komkartę, karty rabatowe, kartę płatniczą, umożliwić płatność za parkowanie, w sklepach, jako narzędzie logowania do systemu roweru miejskiego czy kupno biletu okresowego on – line.

Kiedy i jak należ ją wyrobić?

ZTM ogłosił, że od dnia 15-ego maja 2013 roku bilet na 6 miesięcy lub dłuższy zakupimy już tylko i wyłącznie na kartę PEKA. Od dnia 15-ego czerwca, tylko na kartę PEKA zakupimy także już bilety 3 miesięczne. Niedługo ZTM ogłosi datę od której na komkartę nie będzie można doładować już także biletu miesięcznego. Zaznaczam, że na kartę PEKA każdy z tych biletów można oczywiście doładować już dziś, likwidowana będzie natomiast funkcja komkarty. Docelowo, pełny system PEKA ma wejść w styczniu 2014 roku.

Kartę PEKA można zamówić przez stronę https://www.peka.poznan.pl/. Wyrobienie karty jest darmowe, natomiast za zwrot komkarty możemy otrzymać, dawniej wpłaconą, kaucję 16zł. Należy wybrać punkt odbioru (punkty ZTM oraz BZ WBK) i w ciągu 10 dni karta będzie gotowa. Do wyrobienia karty on-line potrzebne jest zdjęcie w formie elektronicznej. Jeśli ktoś woli złożyć wniosek osobiście, można takie pobrać i wypełnić w punktach ZTM.

Kto powinien ją wyrobić?

Trudno to określić wprost, ponieważ zarówno taryfa biletowa jak i inne możliwości nie są jeszcze dokładnie znane. Generalnie powinien ją zamówić każdy, kto korzysta z komunikacji – także osoba korzystająca sporadycznie, a nie tylko osoby korzystające z biletu okresowego. PEKA będzie też służyć jako bilet zwykły, najpewniej przystankowy. Pozwoli to nam płacić za dokładnie tyle przystanków ile przejedziemy – niezależnie czy to będzie 1 czy 10. Stawki są w trakcie opracowania.

W przypadku dalszej rozbudowy funkcji PEKA jak np. o wspominaną możliwość opłaty za parkowanie  w strefie, opłacać się będzie ją także wyrobić osobom poruszającym się tylko samochodem. PEKA daje duże możliwości, jednak niestety stale nie wiadomo co dokładnie umożliwi.

Funkcja płatnicza

Karta PEKA obecnie umożliwia aktywację konta prepaid w banku BZ WBK. Można je aktywować na stronie  www.prepaid.bzwbk.pl. Jest to karta, która pozwala płacić np. na bilety lotnicze Ryanair bez dodatkowych kosztów za płatność:)

To właściwie na razie tyle z rzeczy pewnych. Trwa oczekiwanie na publikację taryfy proponowanej przez urzędników oraz wszystkich opcji karty PEKA jakie będą dostępna od stycznia 2014. Tymczasem jest ona jednak wprowadzana już teraz, i choć nie wiadomo czemu służyć będzie to wyrobić ją należy.

W razie pytań proszę o komentarze, postaram się odpowiedzieć zgodnie z posiadaną wiedzą. Nowe informacje dotyczące karty będą się też pojawiać na naszej stronie.

O AutorzeArkadiusz Borkowski

Radny Osiedla Junikowo
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*